Recenze

Recenze: Food processor KitchenAid 5KFP1335

Jak můžete znát z mých receptů, jsem velkým příznivcem značky KitchenAid. Již nějaké dva měsíce mám food processor od této značky, který nese označení P2 5KFP1335 a myslím, že jsem si s ním už užil spoustu věcí o kterých se člověk musí podělit. Takže po delší době opět nějaká recenze. Naposledy jsem od KitchenAidu hodnotil bezdrátový tyčový mixér, takže dneska něco většího.

Od doby, kdy se pohybuji více času v kuchyni jsem si přál mít doma něco, čím bych udělal spoustu věcí v jednom. Největší inspiraci jsem měl v pomazánkách. Jo dobrý, můžete pro tento případ využít tyčový mixer s nádobkou. Ale ve chvíli, kdy potřebujete udělat toho dost, tak menší mísa k mixéru nikoho nezachrání. A už vůbec nnezachrání toho, kdo chce z nějakého receptu vytvořit hezké video.

Začněme vybalením z krabice. První věc která mě zarazila byla ta, že na štítku je uvedené, že přístroj byl vyroben v Číně (Made in China). Pravda, tohle mě velmi zaskočilo. Přeci jenom jsem očekával po vzoru kuchyňského robota, že také bude vyroben v Americe (Made in USA). Ale je také pravda, že v Číně jsou vyráběny i takové iPhony apod, takže možná nejde ani tak o původ výrobu, jako spíše o kvalitu té výroby. Druhá věc která mě zarazila asi víc než ta první (ne asi, ale určitě) byla ta, když jsem zjistil, že kryt motorové jednotky je z plastu! To mě teda fakt hodně zarazilo. Pochopím, že levnější varianta food processoru bude mít kryt z plastu, ale i dražší verze, která vyjde na nějakých osm a půl tisíce a kryt je z plastu? Lidi (řadím se mezi ně), kteří značku KitchenAid rádi používají si zvykli sic na těžší, ale za to kovový či litinový produkt. Nevím, možná řeším úplně maličkost, ale tohle mě hodně překvapilo. O to více jsem zvýšil svá očekávání od produktu.

Dáme na chvíli stranou má negativa a podívejme se na něco pozitivnější. Mezi základní příslušenství tohoto food processoru patří dvě různě velké mixovací nádoby. Za mě velké plus. Když děláte něco v menším množství, tak využijete menší (0,95 l) nádobu. V opačném případě využijete mísu velkou (3,1 l). Víko mísy je zajímavě řešené. Prakticky celá jedna polovina víka zabírá coby jako plnící prostor a je rozdělen na tři různě velké plnící otvory. Což je super, ať máte velkou či malou ingredinci, využijete daný prostor. Výhodu má jistojistě i nejmenší kruhový prostor. Jeho krytka má v sobě i malou dírku, kterou využijete, když potřebujete k něčemu v mixování přidávat třeba olej.

V balení poté naleznete praktický kufřík, ve kterém jsou jednotlivé nože a kotouče uskladněny. Je to super, nebude se vám to všechno válet po šuplíkách uskladněné. Z kotoučů tam naleznete oboustranný strouhací a plátkovací kotouč. U něho se hnedka zastavím, protože se jedná o nastavitelný plátkovací kotouč. To je úplně nej co mohl KitchenAid vymyslet. Potřebujete tlustá kolečka cibule? Není problém. Na přístroji páčkou zvolíte “široké” plátky a jedete. Potřebujete tenká kolečka? Opět není problém, zvolíte si “tenké” plátky. Ušetří to hafo času, než kdybyste to pižlali nožíkem. Tipuju tak 95% úsporu času, když člověk potřebuje zpracovat třeba 5 cibulí. Strouhací kotouč je taková klasika. Z jedné strany menší struhadlo a z druhé struhadlo větší. 

V balení jsou dále dva sekací nože. Jeden je určen pro menší mísu a druhý pro tu větší mísu. Pak také naleznete hnětací nůž a šlehač na vejce. To jsem zatím nevyužil, neboť na takového věci mám kuchyňský robot. 

Na samotném přístroji jsou boční madla pro uchycení na přenášení, to je fajn a teď se i vrátím k negativu. Tzv. nožičky přístroje mají být protiskluzové. Nevím teda jaký povrch musí být použit, ale na kuchyňské desce či stole mi moc nožičky protiskluzové nepřijdou. Obzvláště, když hodíte mixovat najednou tři cibule, tak docela zezačátku food processor “skáče” po stole. Otázkou je, jestli by přístroj nebyl stabilnější kdyby měl kovové tělo a tudíž by byl i těžší.

Food processor má dva stupně výkonu, což si myslím, že je více než dostačující. Co se mi při práci líbí je to, že po vypnutí třeba sekání či strouhání se činnost okamžitě zastaví. Že tam není nějaká setrvačnost. Prostě zmáčknete vypnout a přístroj se vypne. 

Když se vrátím k jednotlivým kotoučům, tak již při zakoupení aktuálně dostanete jeden navíc jako dárek kotouč na hranolky, navíc si můžete přikoupit koutouč na strouhání parmezánu. Mimo koutoučů si můžete jako příslušenství přikoupit tzv. kostičkovač. To nejvíce oceníte při výrobě bramborových salátů. Nemám s tímto vůbec zkušenost, ale určitě bych ho rád jednou uvítal ve své kuchyni. Jenže cena oproti dodatečným kotoučům nění nijak nízká – dva a půl tisíce je už přeci jenom kapku výše. Ale určitě kostičkovač oceníte nejen při výrobě bramborového salátu. Mrkněte na ukázkové video.

Když to celé shrnu, zde jsou mé plusy a mínusy:

Celková procentuální spokojenost s produktem: 85%

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Doporučené recepty

Recenze: Bezdrátový tyčový mixér KitchenAid Artisan KHB3581

Daddy

Recenze: Indukční kastrol Castey

Daddy

Recenze: Pánev na palačinky Castey? Jistě

Daddy